تاریخ : يکشنبه 21 آبان 1396     |     کد : 2105

آغاز طرح محدوده کاهش آلودگی هوا | ممانعت از ورود خودروهای بدون برگه و برچسب معاینه فنی خودرو

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز ؛

با آغاز اجرای طرح محدوده کاهش آلودگی هوای شهر تبریز ( LEZ ) از ورود خودروهای بدون برگه و برچسب معاینه فنی به محدوده مصوب این طرح جلوگیری خواهد شد .

به گزارش روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز ، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز با اعلام این خبر گفت : فلسفه جلوگیری از تردد خودروهای معیوب و آلاینده در سطح شهر و لزوم بررسی وضعیت سلامتی خودروها بر کسی پوشیده نیست و این طرح بر مبنای صدور مجوز تردد برای خودروهای کاملا پاک در تمامی ایام هفته و جلوگیری از تردد وسایل نقلیه دودزا ، فاقد معاینه فنی و کاربراتوری در مرکز شهر و روزهای آلوده سال می باشد و با اجرایی شدن طرح LEZ چنانچه خودرویی فاقد معاینه فنی باشد ، دوربینهای نظارتی نسبت به جریمه خودرو اقدام خواهند کرد بنابراین لازم است رانندگانی که قصد تردد در محدوده را دارند هر چه سریعتر نسبت به اخذ معاینه فنی اقدام نمایند .

دکتر مهدی یوسفی ضمن بیان این مطلب که محدوده اجرای طرح LEZ ( محدوده کاهش آلودگی هوای شهر تبریز) منطبق بر طرح محدوده زوج و فرد مصوب مورخه 16/7/96 شورای هماهنگی ترافیک شهر و استان به اجرا گذاشته می شود . طرح LEZ در مناطقی که آلودگی هوا بالاست از ورود خودروهایی با آلایندگی بالا جلوگیری میشود  زیرا یک خودروی آلاینده حدود 30 برابر یک خودروی استاندارد آلودگی تولید می کند ودر طرح LEZ به جای تردد خودرو با پلاک روز به تردد خودروهای بدون آلودگی و یا آلودگی بسیار پایین تاکید می شود .

وی ادامه داد : از اهداف مهم اجرایی طرح می توان گفت که درطول زمان اجرایی طرح مالکان خودروها به تدریج سعی می کنند تا خودروهایشان را به سطح مناسب آلودگی برسانند و خودروهای کاربراتوری خود را به انژکتوری ارتقاء دهند .

وی تصریح کرد : طبق یافته های فنی و علمی در یک خودروی انژکتوری آلودگی 45 گرم در کیلومتر به 2/7 گرم کاهش پیدا می کند .  

دکتر مهدی یوسفی تاکید کرد : هیچ خودرویی در LEZ استثنا نیست و این طرح به زودی در تبریز اجرایی می شود .

وی با بیان اینکه خوشبختانه اطلاعات معاینه فنی کلانشهر تبریز به سیستم یکپارچه سیمفا متصل شده است ، اظهار کرد : خوشبختانه زیرساخت ها و شرایط اجرای این طرح با هماهنکی های ایجاد شده فراهم آمده است .

دکتر مهدی یوسفی با بیان اینکه پلاک کلیه خودروهایی که وارد محدوده می شوند ، توسط دوربین خوانده و اطلاعات آن به سرور سیمفا ارسال و در صورتی که خودرو معاینه فنی نداشته باشد ، اعمال قانون توسط پلیس انجام می شود ، گفت : به زودی در صورت نداشتن برگه معاینه فنی معتبر ، جریمه در انتظار خودروهای فاقد برگه معاینه فنی معتبر قرار دارد .  

وی تصریح کرد : با اجرایی شدن طرح محدوده کاهش آلودگی هوای شهر با محوریت معاینه فنی ، احتمال افزایش مراجعات مردمی به مراکز معاینه فنی وجود خواهد داشت و بر همین اساس پس از ابلاغ اجرایی شدن این طرح به مراکز معاینه فنی ابلاغیه های لازم جهت افزایش ظرفیت خود صادر شده است . چرا که برای اجرایی شدن طرح LEZ داشتن معاینه فنی یک الزام و نیاز ضروری است . 

وی با تصریح این موضوع گفت که اجرای کامل طرح مستلزم همکاری و مشارکت مردم بوده و نیاز است تا شهروندان محترم تبریزی در زمان باقیمانده تا اجرای طرح نسبت به اخذ برچسب معاینه فنی خودرو اقدام نمایند . ضمنا ایشان از کلیه شهروندان جهت مراجعه به موقع توام با صبر و شکیبایی در مراکز معاینه فنی خودرو و کمک به عوامل اجرایی این مراکز جهت صدور برگه معاینه فنی خودرو قدردانی نمود .

وی در خاتمه گفت : در حال حاضر طرح فوق به صورت آزمایشی وبدون صدور جریمه اجرا می شود .


روابط عمومی معاونت حمل و نقل
نوشته شده در   يکشنبه 21 آبان 1396  ساعت  09:11   توسط   روابط عمومی معاونت حمل و نقل    تعداد بازدید  683
ویرایش شده در دوشنبه 22 آبان 1396 ساعت 08:15 توسط روابط عمومی معاونت حمل و نقل
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :